Što nam treba da bismo imali škole u kojima se osjećamo dobro?

Trbus, Marina and Silić Matasić, Berislava and Osmak Franjić, Davorka and Brosig Stasny, Iva and Rajhvajn Bulat, Linda and Ristić Dedić, Zrinka (2022) Što nam treba da bismo imali škole u kojima se osjećamo dobro? In: 29. Godišnja konferencija hrvatskih psihologa: Psihologija u promociji cjeloživotnog razvoja, otključavanju potencijala i jačanju otpornosti pojedinca i zajednice: sažetci priopćenja. Hrvatsko psihološko društvo, Zagreb, p. 227. ISBN 978-953-49429-3-2

[img] Text
29. Godišnja konferencija hrvatskih psihologa.pdf

Download (2MB)
Official URL: https://www.psihologija.hr/

Abstract

Zadovoljstvo djece pojedinim aspektima školskog života u RH pokazalo se kao jedno od najniže procijenjenih područja života u svim dobnim skupinama u odnosu na primjerice aspekte poput obitelji, materijalnog statusa, prijatelja, korištenja vremena, dječjih prava i dr. Dobrobit djece definira se kroz različite, ali u pravilu povezane i isprepletene koncepte. Kroz većinu studija provlači se socio-emocionalna dobrobit (koja uključuje individualne, subjektivne, kao i okolišne, strukturalne i kolektivne čimbenike koji utječu na društvene i emocionalne dimenzije dječjeg razvoja i identiteta. Obzirom da podaci ukazuju da djeca koja imaju veću emocionalnu kompetentnost imaju i veću privrženost školi te manje anksioznih simptoma, važno je raspraviti na koji način možemo stvarati škole koje bolje odgovaraju djeci, roditeljima i učiteljima. Važnost roditeljske suradnje sa školom je neupitna, a prema školskim propisima obavezna, te postoji veliki broj istraživanja koja dokumentiraju povezanost dječjeg školskog postignuća i roditeljske uključenosti. Potreba da se kao djeca, roditelji i učitelji osjećamo dobro u školi, posebno je važna ako imamo na umu da podaci sustavno pokazuju da zadovoljstvo školom opada s dobi te da je period COVID 19 doprinio da su učenici u prosjeku percipirali nastavu na daljinu nepovoljnije od nastave u učionicama s obzirom na kvalitetu nastavnoga procesa i opterećenost učenika školskim zadatcima. Dodatno, opterećuje činjenica da obrazovne putanje nisu usklađene sa budućim radnim zahtjevima, a gdje upravo ta neizvjesnost te prisutnost nekoliko reformi u obrazovanju te povećane količine administracije može rezultirati sagorijevanjem kod učitelja, ali i kod roditelja te na kraju djece. Zadnje aktualnosti oko zaključivanja ocjena, pritiska na djecu, roditelje i učitelje samo dodatno opterećuju i ovako prenapregnute dionike obrazovnog procesa. Kako da svi (p)ostanemo dobro u našim školama tema je okruglog stola kojim ćemo nastojati pregledati izazove te sažeti prijedloge za unaprjeđenje dobrobiti djece, roditelja i obrazovnih stručnjaka.

Item Type: Book Section
Additional Information: Language: Croatian. - Book editors: Gordana Kuterovac Jagodić, Neala Ambrosi-Randić, Sandra Nakić Radoš, Sanja Smojver-Ažić.
Uncontrolled Keywords: Psihološka dobrobit, škola, učenici, roditelji, učitelji (psychological well-being, education, school, students, parents, teachers)
Subjects: B Philosophy. Psychology. Religion > BF Psychology
L Education > L Education (General)
Depositing User: Karolina
Date Deposited: 11 Oct 2024 19:42
Last Modified: 13 Oct 2024 09:09
URI: http://idiprints.knjiznica.idi.hr/id/eprint/1165

Actions (login required)

View Item View Item